Eko-zakupy

Czuwaj!

Dzisiaj przychodzę do Was z moimi spostrzeżeniami na temat bycia „eko” podczas zakupów. Zakupy każda z nas musi robić, warto poznać kilka sposobów na to, jak pomóc naszej planecie podczas rozmowy w sklepie.

Po pierwsze: zakupy trzeba w coś zapakować. Pomyślmy o tym jeszcze przed wyjściem z domu i zaopatrzmy się walną specjalizacją na zakupy. No dobra, to wcale nie musi być specjalna torba, wystarczy ze sobą do spotkania wziąć plecak, płócienną torbę lub inne „coś” w co zapakujemy nasze nabytki. 🙂 Nie kupujmy zakupów plastikowych „reklamówek”. Taka reklamówka nie dość, że rozkłada się baaaaardzo długo (aż 400 lat!), To jeszcze może zaszkodzić głosom, które nie raz się w takie torby zaplątują. 🙁 Zainwestujmy w torbę wielorazowego użytku i pomóżmy Ziemi.
Kolejną część, na którą mało zwracamy uwagę, są worki foliowe, których używamy całe mnóstwo przy zakupie warzyw czy owoców. Po co zużywać tyle plastiku? Przecież nie zawsze trzeba w coś pakować owoce lub warzywa. Na przykład po co brać kolejny foliowy woreczek do kiści bananów lub jednego bakłażana? Czasem jednak woreczek się przydaje, bo chcemy wziąć więcej produktów, ale nie martwmy się na to też jest ekologiczny sposób. 🙂 Wystarczy poświęcić 20 minut i trochę materiału, aby samemu w domu zrobić woreczki wielorazowego użytku. Można je zrobić z nieużywanej już firanki, którą odpowiednio zszy

jemy w kilku miejscach. Warto poświęcić na trochę czasu, bo możemy tym naprawdę ocenić ilość zużywanych worków foliowych, które niepotrzebnie zaśmiecają naszą planetę i szkodzićom. Jeśli boisz się, że zapomnisz wziąć je ze sobą do sklepu, włóż je do zakupowej torby 🙂
Ważne na zakupach jest także w co zapakowany jest dany dany produkt. Warto wybierać te, które opakowanie nadaje się do wykonania. Na przykład zamiast napojów napoju w szklanej puszce, warto kupić ten w szklanej butelce. A jeżeli nie segregujemy śmieci praktyczne na to czy dany artykuł jest zapakowany oszczędnie i

czy na jego opakowanie nie zużyto więcej tworzywa niż było to potrzebne. Przykład: duże opakowanie cukierków, z którego każdy jest osobno zawinięty w kolejny kawałek plastiku.

To tyle ode mnie na dzisiaj. 🙂 Co prawda Ameryki tym wpisem nie odkryłam, ale mam nadzieję, że po przeczytaniu do tego posta jeszcze bardziej zwrócimy uwagę na nasze zakupy 🙂
Powodzenia w byciu „eko”!
Levis