Po co czytać dzieciom?
Nasza druhna przyboczna – Larix – tworzy projekt dotyczący zagadnienia czytania dzieciom, w ramach tego projektu chciałaby podzielić się swoimi przemyśleniami. Zachęcamy do przeczytania :))
Po co czytać dzieciom?
Coraz częściej przestajemy zadawać sobie to pytanie i zapominamy o oczywistych
zaletach, które wynikają z czytania razem z naszymi dziećmi. Zapominamy, że to
właśnie książki są głównym źródłem wiedzy, rozwijają nasze myśli, dają nam
niekończącą się wiedzę, jednocześnie utrzymując aktywność umysłu.
Wraz z projektem „Przedszkolaki Wierszomaniaki” (projekt realizowany w ramach
olimpiady „Zwolnieni z Teorii”) pragniemy rozprzestrzeniać czytanie wierszy wśród
dzieci. Zależy nam, aby dzieci same poznały pozytywne skutki czytania, tym
samym dostrzegając, że nie musi być to nudne i monotonne. Nasz projekt polega
na odwiedzaniu różnych przedszkoli i zabieranie dzieci na podróż po wierszach
polskich poetów (Tuwim, Brzechwa, Konopnicka…). Chcemy zrobić wszystko co w
naszej mocy, aby jak najwięcej młodych ludzi miało do czynienia z poezją i zaczęło
odkrywać coraz to nowsze rodzaje książek.
Nie czujecie się przekonani? Nie rozumiecie w czym czytanie jest lepsze od
surfowania po internecie? Poszerzanie wiedzy i słownictwa, pogłębienie więzi z
rodzicem, poprawa snu, wzmacnianie wyobraźni i empatii, oraz umiejętności
pisania- to tylko mała część z nieskończonej puli zalet jakie oferuje czytanie.
Dzieci to przyszłość naszego narodu. Nasza przyszłość. W dobie elektroniki,
internetu i sztucznej inteligencji, musimy szczególnie zadbać i zatroszczyć się o ich
prawidłowy rozwój. Nie pozwólmy, aby poezja i książki stały się tylko historią.
Nie zapominajmy i czytajmy!