Po co czytać dzieciom?

Nasza druhna przyboczna – Larix –  tworzy projekt dotyczący zagadnienia czytania dzieciom, w ramach tego projektu chciałaby podzielić się swoimi przemyśleniami. Zachęcamy do przeczytania :))

Po co czytać dzieciom?

Coraz częściej przestajemy zadawać sobie to pytanie i zapominamy o oczywistych

zaletach, które wynikają z czytania razem z naszymi dziećmi. Zapominamy, że to

właśnie książki są głównym źródłem wiedzy, rozwijają nasze myśli, dają nam

niekończącą się wiedzę, jednocześnie utrzymując aktywność umysłu.

Wraz z projektem „Przedszkolaki Wierszomaniaki” (projekt realizowany w ramach

olimpiady „Zwolnieni z Teorii”) pragniemy rozprzestrzeniać czytanie wierszy wśród

dzieci. Zależy nam, aby dzieci same poznały pozytywne skutki czytania, tym

samym dostrzegając, że nie musi być to nudne i monotonne. Nasz projekt polega

na odwiedzaniu różnych przedszkoli i zabieranie dzieci na podróż po wierszach

polskich poetów (Tuwim, Brzechwa, Konopnicka…). Chcemy zrobić wszystko co w

naszej mocy, aby jak najwięcej młodych ludzi miało do czynienia z poezją i zaczęło

odkrywać coraz to nowsze rodzaje książek.

Nie czujecie się przekonani? Nie rozumiecie w czym czytanie jest lepsze od

surfowania po internecie? Poszerzanie wiedzy i słownictwa, pogłębienie więzi z

rodzicem, poprawa snu, wzmacnianie wyobraźni i empatii, oraz umiejętności

pisania- to tylko mała część z nieskończonej puli zalet jakie oferuje czytanie.

Dzieci to przyszłość naszego narodu. Nasza przyszłość. W dobie elektroniki,

internetu i sztucznej inteligencji, musimy szczególnie zadbać i zatroszczyć się o ich

prawidłowy rozwój. Nie pozwólmy, aby poezja i książki stały się tylko historią.

Nie zapominajmy i czytajmy!